ولنتاین مردونه

ایام، ایام خرس بازی به مناسبت روز ولنتاین هست. توی شبکه های اجتماعی که برید می بینید اینقدر خرس ریخته که آدم باید مسلح بره. من هم اومدم و مخاطبینم رو با ارسال عکس یک تانک غافلگیر کردم! خب ولنتاین باید مردونه و با تانک باشه. قبول ندارید؟ تشریف ببرید ادامه ی مطلب….

کلاً سمبل عشقه این تانک: عشق بین کارخانه ی سازنده اش و ارتش انگلستان که باعث شد ۲۵% تولید تانکهای انگلستان در جنگ جهانی دوم از این نوع باشه:

تانک ولنتاین
Valentine Tank

 

حدود ۴۰۰۰ دستگاه تانک ولنتاین تولید شد که حدود ۲۰۰۰ دستگاه از آن، در جریان جنگ جهانی دوم به اتحاد جماهیر شوروی ارسال شد. در نیمه ی اول جنگ جهانی دوم تانک ولنتاین به دلیل قابل اعتماد بودنش در تمامی جبهه ها در برابر نیروهای آلمان و ایتالیا می جنگید. البته، به دلیل مشکل اصلی تانکهای انگلیسی آن زمان یعنی قدرت آتش پایین و زره نازک، ولنتاین، حرف زیادی در برابر تانکهای پانزر (Panzer) آلمانی برای گفتن نداشت.

رفته رفته، تانک ولنتاین در ارتش انگلستان جمع آوری شد و تانکهای جدیدتری مثل «چرچیل» یا «شِرمَن» (Churchill, Sherman) جایگزین آن شدند اما به هر حال ولنتاین های باقیمانده در انواع طرحهای تحقیقاتی استفاده شدند. یکی از جالب ترین این طرحها، نصب موتور جت روی شاسی ولنتاین بود که ارتش انگلستان برای افزایش سرعت تانکها و همچنین ایجاد توانایی پرش تانکها از روی میادین مین، دست به این تحقیق زد!

اما، با وجود عادی بودن کارایی ولنتاین، اسم خاصش باعث شد نام تانک ولنتاین در تاریخ ماندگار شود! لغت «ولنتاین» در زبان لاتین (زبان تمدن رومی که منشا تقریباً تمامی زبانهای امروزی اروپایی است) به معنای قدرتمند، پرتوان و برومند می باشد. در یک سنت قدیمی، نام تمامی تانکهای انگلیسی با حرف «C» شروع می شود. اما اصلاً دلیل نامگذاری ولنتاین برای این تانک مشخص نیست و روایت ها و داستانهای مختلفی برای آن وجود دارد:

داستان اول:
چون طرح تانک برای اولین بار در روز ولنتین سال ۱۹۴۰ به وزارت جنگ انگلستان ارایه شد، این تانک ولنتاین نامگذاری شد.

داستان دوم:
ولنتاین، نام وسط طراح مشهور تانکهای انگلیسی یعنی «Sir John V. Carden» (سر جان ولنتاین کاردِن) می باشد.

داستان سوم:
ولنتاین، لغت سر هم شده ی حروف اول اسامی شرکت سازنده ی تانک و شرکا آن است:
« Vickers-Armstrong Ltd Elswick & (Newcastle-upon) Tyne»

داستان چهارم:
که معتبرترین داستان است این است که در حقیقت نام ولنتاین، نام مستعار شرکت «ویکرز» «Vickers» یعنی شرکت اصلی طراح و سازنده ی تانک می باشد و هیچ ارتباطی با نام روز ولنتاین یا اسامی دیگر ندارد!

پس از جنگ جهانی دوم، کشور ایران تانکهای ولنتاین دست دوم را از روسیه به حالت لیزینگ (اجاره به شرط تملیک) خریداری می کند و این تانک علاوه بر کشورهای اروپایی و متحدین انگلستان در ایران نیز خدمت نظامی داشته است. یک تانک جمع و جور ۱۹ تنی با سه خدمه و حداکثر سرعت ۲۴ کیلومتر در ساعت که هر سال، در روز ولنتاین، یعنی روز مخصوص عشاق، عکسها و متنهای طنز آن در بین علاقمندان به تاریخ و تجهیزات زرهی، در دنیای مجازی رد و بدل می شود.

مراجع

*http://tanknutdave.com/the-british-world-war-2-valentine-tank/

*http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/gb/Tank_Infantry_MkIII_Valentine.php

*http://russian-tanks.com/matilda-valentine.php

*****************

25 دیدگاه برای “ولنتاین مردونه”

  1. سلام جناب امین زاده عزیز

    باز هم مثل همیشه یک متن عالی

    لذت بردم از خوندنش هر چند که دوست داشتم در مورد اون طرح نصب موتور جت روی تانک بیشتر میگفتین :))) چی فکر میکردن واقعا :)))

  2. من خیلی علاقمند شدم به این موضوع تانک با موتور جت برای همین کمی جستجو کردم
    به نظر میرسه دلیلی منطقی برای نصب این موتور جت روی تانک وجود داشت و اون هم برف زدایی از روی جاده و باز کردن جاده برای بقیه کاروان پشت سر بوده. حرارت موتور جت برف رو ذوب میکرده و نیروی رانش سبب فوت کردن برف و آب ازوسط جاده به اطراف میشه :))))

    1. سرچ نکردم. البته ممکنه این طرح رو روسها انجام داده باشن اما برای طرح انگلیسی ها که عکسشو گذاشتم نوشته بود برای پرش تانک از روی میدان مین! البته توجه داشته باشید آن زمان تازه موتور جت اختراع شده بود و واقعاً کسی نمی دونست به چه دردی می خوره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *